تبلیغات
سرمایه محبت زهراست دین من - گفتگو
 
سرمایه محبت زهراست دین من
چهارشنبه 9 شهریور 1390 :: نویسنده : علیرضا
حاج مجتبی روشن روان در گفتگوی اختصاصی با جوان همدان: 
محمد صالح جباری:
اشاره: این روزها در ماه میهمانی خدا به سر می‌بریم و متنعمیم به نعمت‌های الهی. بی شك یكی از بزرگترین این نعمت‌ها، رخصت حضور در محافل مناجات با خداوند...

اشاره:
این روزها در ماه میهمانی خدا به سر می‌بریم و متنعمیم به نعمت‌های الهی. بی شك یكی از بزرگترین این نعمت‌ها، رخصت حضور در محافل مناجات با خداوند رحمان و انس با اهلبیت عصمت(علیهم‌السلام)است. در فرصتی مغتنم و با قصد معرفی یكی از محافل پر شور این شبهای شهر، با حاج مجتبی روشن روان هم كلام شدیم تا بشنویم از حال و هوای محفل میهمانان خدا در مسجد امام حسن مجتبی(علیه‌السلام)همدان و زیر سایه بیرق هیات انصارالشهداء.
آقای روشن روان اكنون ۳۵ سال دارند و از سال ۱۳۷۰ توفیق مداحی اهلبیت(علیهم السلام) را یافته‌اند. ایشان از سال ۱۳۷۴ برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه شده اند و هم اكنون دبیر محفل شعرا و مداحان استان همدان و نیز دبیر همایش‌های زیبایی شناسی مداحی و شعر هیات می‌باشند.

آقای روشن روان لطفا در ابتدا كمی در مورد سابقه و نوع شكل گیری هیات انصارالشهدا و همچنین برنامه مناجات شبها در ماه مبارك رمضان توضیح بدهید.
سابقه فعالیت هیات- البته آنقدر كه ما می‌دانیم- بر می‌گردد به حدود سال ۶۹. آن زمان من نوجوان ۱۴ ساله ای بودم در دبیرستان شریعتی. در دبیرستان برنامه‌ی قرائت دعای توسلی داشتیم كه سه شنبه شبها و هر هفته در منزل یكی از شهدا برگزار می‌شد. دعای توسل واقعا در حال و هوای شهادت طلبی و با حضور رزمندگان برگزار می‌شد. این روزها البته به دلیل مشغله ها و مشكلات، كمتر رزمنده ها را در جلسات می‌بینیم كه خود نقص بزرگی است.
به هر حال از سال ۷۰ مسئولیت هماهنگی جلسه به من سپرده شد. ۶ سال بعد یعنی در سال ۷۶ تصمیم گرفتیم برای برگزاری ۳۰ شب مراسم در ماه مبارك رمضان برنامه ریزی كنیم. اولین سال مراسم در منزل ما برگزار شد. پس از آن از محرم سال ۱۳۷۷ به صورت رسمی در مسجد امام حسن(علیه السلام) مستقر شدیم. امروز برنامه هیات در مناسبت ها و نیز در شب های پنج شنبه هر هفته با قرائت زیارت جامعه كبیره ادامه دارد.

چه دلایلی باعث حضور مخاطبان متعدد و با نشاط در مراسم ماه مبارك رمضان در این مسجد می‌شود؟
اولا در زمانی كه این برنامه شروع شد هنوز هیچ مراسمی به صورت ۳۰ شبه در ماه مبارك رمضان در همدان برگزار نمی‌شد و این خود نقطه مثبتی بود اگر چه بعدها جلسات مشابه برقرار شد. نكته دیگر استمرار این جلسه در طول ۱۴ سال گذشته با تلاش دوستان بوده كه مخاطبین خود را جذب كرده است. از نگاه دیگر تلاش كردیم برنامه جلسه مختصر و مفید و متنوع برگزار شود.

مخاطبان شما در این محفل چه خصوصیاتی دارند؟
به نظر من فضای اهل تظاهر در اینجا نیست و نكته قابل توجه دیگر اینكه در طول این سالها مخاطبین ما نكته سنج شدند. یعنی رشد كرده اند و این مهم است. مخاطبین با مداح جلسه ارتباط برقرار كرده‌اند چون خواننده با اذهان مخاطبین ارتباط دارد و این تجربه به من ثابت شده است. خوب این حس برای من در این جلسه هست و شاید در بقیه مجالس اینگونه نزدیك نیست. به نظرم نكات معرفتی كه در این جلسه بیان می‌شود برای افراد مفید است و در مواردی حتی برخی دوستان این موضوع را ابراز می‌نمایند.
نكته بعدی كه از شاخصه های جلسه است فهم شعر است. من از جهت شعر خواندن در این جلسه راحت هستم و نگرانی ندارم. خواننده هر جلسه‌ای می تواند به مرور در خصوص شعر و حتی قالب های آن آموزشهایی را به مخاطب ارائه كند كه در غنای جلسات موثر است.
اما مهمترین خصوصیت جلسه از نظر من این است كه بچه های این جلسه تعصب زیبایی به امام حسن‌مجتبی(علیه‌السلام) دارند و بیشترین سرمایه خود را صرف وجود مبارك ایشان نموده‌اند و همه بركت جلسه از بركت امام حسن(علیه‌السلام) است.

افرادی كه ظاهرا عضو هیات شما نیستند اما در این جلسه شركت می كنند چه نظری راجع به جلسه دارند و چرا جذب شده‌اند؟
ما در این سالها كمتر با اعتراض از طرف شركت كنندگان مواجه شده ایم. البته انتقاد بوده اما در مقابل حجم وسیع برنامه ها، بسیار كم است و این نشان دهنده رضایت مخاطبین است.
خوب مخاطبان این جلسه می دانند كه جلسه با نظم اداره می‌شود و از زمان تعیین شده برای شروع و پایان برنامه معمولا تاخیر ندارد. حالا به خاطر استمرار بر این رویه حتی در جلسات هفتگی ما شروع جلسه با حضور اكثریت مخاطبین است نه با حداقلی از مخاطبین.
ما دراین محفل تلاش كرده‌ایم كه در هیچ موضوعی افراط و تفریط نداشته باشیم. البته روال از ابتدا اینگونه نبوده اما در طول این سالها این نظم به دست آمده است.
نكته پر اهمیت دیگر اینكه به نظر می‌رسد جلسه، جلسه‌ی كاملی است. یعنی ما هم در جلسات هفتگی و هم در سایر مناسبتها از مناجات با خدا، شعر انتظار، بخشی از زیارت جامعه كبیره، روضه و ذكر سینه زنی بهره می‌بریم و البته این در حالی است كه جمع زمان جلسه بیش از ۴۵ دقیقه نیست كه خوب این برنامه تنوع خوبی را به مخاطب ارائه می‌دهد.

به نظر شما تفاوت مراسم امسال شما مثلا با ۱۰ سال پیش چیست؟
همیشه فكر می‌كنیم كه قدیم‌ترها صافتر و زلال تر بودیم. شاید حالا خیلی مواظب حواشی جلسه‌ایم و قبلا این همه ملاحظه نداشتیم. این همه نظرات دیگران را در نظر نداشتیم. البته خط قرمزها مشخص است و همچنان ثابت و ما هم آنها را حتما ابراز می‌كنیم و این به خوش‌آمدكسی مربوط نیست اما بالاخره حواس‌مان جمع تر شده. قبلا ساده‌تر بودیم و این خیلی شیرین بود.

این جلسه در شهر همدان مشهور است به یكی از پایگاه‌های جریان فكری امام و رهبری تبدیل شده است. این حالت چگونه به وجود آمده؟ آیا این حال با پیروی از ذائقه مخاطبین به وجود آمده است؟
نه اصلا ما به ذائقه ها نگاه نمی‌كنیم و آنها تعیین كننده روش ما نیستند. مثلا مدتی در این جلسه سینه زنی به سمتی رفت كه مستمعین ما سبك پسند شده بودند. خوب من باید جلوی این مسیر را می‌گرفتم كه به لطف خدا موفق بودیم. البته تنوع در جلسه حفظ شده اما مسیر اصلاح شد و انتظار نامناسب قطع شد.
ما آنچه وظیفه داریم را تبلیغ می‌كنیم. وظیفه ما توجه دادن مردم به خدا و اهلبیت (علیهم السلام)و ارزش ها و آرمانهاست كه عبارتند از سیره امام،انقلاب، رهبری و شهدا.
به تنها چیزی كه در این خصوص فكر كرده‌ام این بوده كه من در حال حاضر چه وظیفه‌ای دارم حالا كه تریبون دست ماست باید از آرمان ها دفاع كنم، توضیح بدهم، روشن كنم. حالا كه تریبون دست من است اجازه ندهم جوانی كه در جلسه شركت می‌كند با یك حرف خرافی به سمت انحراف و یا حتی فسق و فجور برود. این چیزی است كه از عهده‌ی ما بر می‌آید «و ما علی الرسول الا البلاغ المبین» وظیفه ما گفتن است.

شاخص‌های یك جلسه خوب از نظر شما چیست؟
در این خصوص می‌توانم به این موارد اشاره كنم:
بانیان و موسسین جلسه باید خط فكری مشخص داشته باشند. این یعنی هدایت‌گری.
اهمیت دادن به مسائل شرعی، اخلاقی، اجتماعی و خط فكری انقلاب.
زمان جلسه باید به صورت منظم برنامه ریزی شده و اجرا شود.
تنوع و نوآوری و ابتكار در محتوای جلسه از قبیل شعر، سخنرانی، سبك و ...
بهره گیری از یك عالم دینی به صورت مستمر.
اخلاق دست اندر كاران جلسه و دوری از هرگونه خودنمایی و تظاهر.
افق شما برای رشد مخاطبان در بلند مدت چیست؟ مخاطب قرار است به كجا برسد؟
دوست دارم به در خانه تو پیر شوم
آنقدر پیر شوم لایق تقدیر شوم
افق نگاه ما در باب حضور مخاطب و رشد او رسیدن به درك این نكته است كه ما همواره به محبت اهلبیت(علیهم السلام) نیازمندیم. این بستگی به درون افراد دارد. هركس به نوعی ارتباط می‌گیرد و در آن ارتیاط اتفاقهایی كه برای او می‌افتد افق زندگی و بندگی‌اش را مشخص می‌كند.

آیا قصد گسترش این فعالیت را در آینده دارید؟
بنای گسترش را داریم اما ...
تا حال هم نسبت به گذشته همین مسجد از جهت فضای قابل استفاده برای مستمعین خیلی گسترش یافته و با قبل قابل مقایسه نیست. اما گسترش نیاز به حمایت مالی مردم دارد كه البته فرهنگ اینگونه حمایت ها در همدان نسبت به برخی شهرهای دیگر ضعیف است. و باید بهتر شود. باید از خدا بخواهیم هم توان و هم لیاقت خرج كردن برای فرهنگ اهل‌بیت(علیهم السلام)را به ما بدهد.

آیا مجموعه شما از طرف نهادهای فرهنگی حمایت می‌شود؟
به خاطر دارم كه در یكی از روزهای برقراری دسته عزاداری، یكی از مسئولان روابط عمومی یكی از سازمان های فرهنگی در حال عكس گرفتن از هیات بود برای گزارش دادن. تذكر دادم كه اگر برنامه ای را خودتان سامان دادید و برای آن وقت گذاشتید و خرج كردید حق دارید عكس بگیرید و گزارش بدهید نه از كار دیگران! این نوعی سرقت است!
زحمت فعالیت ها برای بچه هاست و بهره‌برداری و گزارش دادن برای برخی دیگر. در حالی كه حمایتها باید خیلی بیش از این حرفها باشد. باید سازمانهای متولی فرهنگ شهر گروههایی را برای رصد فعالیت‌ها و جلسات بفرستند و از موفق‌ترین ها و مفید ترین‌ها حمایت كنند. البته ما افتخار می‌كنیم كه در این مجموعه از منابع دولتی استفاده نمی‌كنیم و انتظاری هم نداریم اما حمایت وظیفه آنهاست.

نظر شما در خصوص برپایی هیات های جوان و نوظهور و متعدد در شهر چیست؟
حضرت امام(ره) جمله‌ای دارند كه می‌فرمایند: مبادا قبل از اینكه تزكیه كنید جمعیت به شما روی آورد.
مهمترین نكته در خصوص تشكیل و راه اندازی جلسات جدید این است كه باید به زمینه های برپایی جلسه قبل از اقدام به تشكیل، توجه نمود.
اداره كننده جلسه باید آداب این كار را بداند. باید از طریق ساخت درونی خود را آماده كرده باشد و به خود سازی پرداخته باشد. باید آداب ارشاد را بداند. جلسه باید با هدف مشخص تشكیل شود.
عدم وجود این شاخص ها باعث می‌شود كه معمول جلساتی كه تازه تشكیل می‌شوند از جهت محتوا بسیار سطحی اداره شوند و گاهی حتی از جذابیت های منفی استفاده كنند. گاهی كه از گرداننده جلسه سوال می‌شود چرا در خصوص برخی مسائل ضروری و مورد نیاز تذكری نمی‌دهید پاسخ می‌دهند كه اگر بگوئیم مخاطبین ناراحت می‌شوند. اینكه چون دیگران ناراحت می‌شوند امر خدا را انجام ندهیم از بزرگترین بلاهای جلسات است. نتیجه این می‌شود كه ما به یك شور سطحی اكتفا می‌كنیم. این فقط حباب است. شوینده نیست. جلسات ما باید شوینده و پاك كننده منكر و بدیها باشد.

در مجموع شما اینگونه توسعه یافتن هیئات جدید و اغلب حتی با تعداد مخاطب كم را چگونه می‌دانید؟
از یك نگاه، متعدد شدن جلسات بد نیست اما به شرطی كه جلسه جدید اعضایش را خودش تامین كند و مخاطب جدید جذب كند نه این كه مخاطبین جلسه دیگری را از جمع اصلی جدا كنند و جلسات جدید تاسیس كنند. نكته دیگر اینكه مؤسسان جلسات جدید نباید شركت، بازگشت و رجوع به جلسه‌ی اصلی خود را فراموش كنند
هر كسی كو دور ماند از اصل خویش
باز جوید روزگار وصل خویش

آیا شما در هیات انصارالشهدا به تربیت نیروهای جدید توجه داشته اید؟
بله در خصوص اداره هیات و پشتیبانی‌ها و برنامه ریزی‌ها این نگاه وجود داشته است. یعنی الان افرادی در جمع حضور دارند كه به صورت بالقوه توان اداره این مجموعه را دارند و همین حالا بالفعل در اداره امور و پیشبرد برنامه ها بسیار قوی و موثر هستند. البته در خصوص موضوع ذاكرین و تربیت افرادی برای این عرصه همچنان تا رسیدن به شرایط ایده آل فاصله داریم.

به عنوان آخرین درخواست لطفا خاطره ای از حضورتان در هیات انصارالشهدا برای مخاطبان جوان همدان نقل كنید.
چند سالی بچه ها جلوی مسجد نمایشگاهی با عنوان مزار آفتاب برپا می‌كردند. در این نمایشگاه نمادهایی از زندگی اهلبیت(علیهم السلام)تهیه كرده و نمایش میدانند. نمادهایی مانند قبرستان بقیع، خانه امام مجتبی(علیه السلام)و ...
نمایشگاه همیشه خیلی روح داشت و اغلب می‌دیدم كه بازدید كننده ها با چشم اشك بار خارج می‌شوند. یك روز وارد مسجد شدم و دیدم كه بچه های هیات همه منقلبند و در حال گریه. وقتی از دلیل این حال پرسیدم گفتند: پسر بچه ناشنوایی همراه مادرش برای بازدید از نمایشگاه آمده اند و با دیدن نعلین امام حسن(علیه السلام)، پسر نوجوان كفش ها را برداشته و به گوشهایش مالیده. زمانی كه به خانه برگشته اند متوجه شده اند به بركت امام مجتبی(علیه السلام)كودك ناشنوا شفا یافته است.
البته توجه به این نكته بسیار مهم است كه اگر كسی با مشاهده كرامتی وارد این فضا شود كار خیلی مهمی انجام نداده مهمتر این است كه اكنون ندای مناجات در ماه مبارك رمضان پیچیده و تعداد قابل توجهی از افراد با جذبه ی همین مناجات با خدا به محفل وارد می‌شوند نه صرفا با مشاهده یك كرامت. این خودش كرامت است. اینها ندیده آمده اند.
برنامه هفتگی هیات انصارالشهداء همدان هر چهارشنبه شب همزمان با نماز مغرب و عشا در مسجد امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) واقع در خیابان پاسداران – كوچه جلالی، با قرائت زیارت جامعه كبیره برگزار می‌گردد

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ

در این وبلاگ قصد دارم اشعار و مداحیها.سبكهاو نغمه های حاج مجتبی روشن روان رو قرار بدم

مدیر وبلاگ : علیرضا
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر دوست دارید چه مطالبی از حاج مجتبی در وبلاگ قرار بگیرد؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :